Pime aeg on tulemas!

Vähemalt poole aasta ulatuses peame sõitma ka pimedal ajal. Pimedas varitsevad meid täpselt samad ohud kui valgel ajal sõites, küll aga märkame neid tunduvalt hiljem. Lähitule valgus ulatub umbes 35 meetri kaugusele, 90 km/h kiirusel kulub selle vahemaa läbimiseks alla kahe sekundi. Kaugtuli valgustab teed umbes 150 meetri ulatuses, 90 km/h liikuv auto läbib selle vahemaa 6 sekundiga. Iga sekund või meeter võib osutuda õnnetuse vältimisel vajalikuks.
Seetõttu tagabki pimedas turvalisuse just õige tulede reguleering.

Kuidas kontrollida ning reguleerida esitulesid kodustes tingimustes:

1. Kontrollige, kas kõik rehvid on pumbatud nõutava rõhuni.
2. Veenduge, et auto asub tasasel pinnal ning sur uge auto esi- ja tagakaitserauda paar korda alla.
3. Veenduge, et auto ei ole koormatud (see ei puuduta jahutusvedeliku, mootoriõli ja kütusepaake ning varuratast, tungrauda ja tööriistu). Laske abilisel istuda juhiistmele või paigutage sinna juhi kaalule vastav koormus.
4. Puhastage esituleklaasid ning lülitage lähituled sisse.
5. Juhul, kui sõidukil on esitulede kõrgusregulaator, seadke see asendisse “0”
6. Sõitke auto seinale nii lähedale, kui võimalik. Märkige seinale ära esitulede valgusvihu murdumispunktid.
7. Seadke auto seinast 3m kaugusele.
8. Tõmmake auto ette seinale kaks vertikaaljoont (läbi esitulede murdumispunkti keskmete risti maapinnaga) ja horisontaaljoon (läbi esitulede murdumispunkti keskmete, paralleelselt maapinnaga). Seejärel tõmmake horisontaaljoonest 30 mm allapoole paralleelne joon.
9. Avage kapott.
10. Reguleerige kruvikeeraja abil lähitule mõlemat murdumisjoont horisontaalse joone järgi – see on VERTIKAALNE reguleerimine. Valgusvihu murdumispunktid peab jääma vertikaaljoontele. Üldjuhul asub vertikaalse reguleerimise kruvi tulede valgusvihu kõrguse reguleerimise mootori küljes.
11. Reguleerige kruvikeeraja abil lähitule mõlemat murdumisjoont vertikaalsete joonte järgi – see on HORISONTAALNE reguleerimine. Valgusvihu murdumispunktid peavad jääma horiontaaljoontele NB! Horisontaal- ja vertikaalne reguleerimine toimub erinevatest kruvidest!
Kui seinale pildil toodud kujutist ei teki, tuleks kontrollida, kas pirn on laternapesasse õigesti paigaldatud. Erandjuhul võib tegemist olla vigase esilaternaga, mis tuleks vahetada.

Esituled on õigesti reguleeritud, kui seinale tekib järgnev pilt:

Juhul, kui tulede reguleerimine koduste vahenditega mingil põhjusel ei õnnestu, tuleks pöörduda meie spetsialistide poole!