5 erilist liikluskahju, mida kindlustus hüvitab

Kuigi liikluskindlustusel on tavapäraselt üsna ranged reeglid, hüvitatakse ka üsna üllatavaid kahjusid. Siit artiklist leiad viis erilist liikluskahju, mille korral hüvitist makstakse.

1. Unustasin tankimispüstoli auto külge ja sõitsin minema

Youtube on täis videosid, kuidas inimesed unustavad tankimispüstoli auto külg ja  hakkavad ära sõitma (vaata näiteks SEDA, SEDA või SEDA videot). Seda on naljakas vaadata, aga kui endal selline asi juhtub, siis on olukord naljast kaugel. Hea on teada, sellise õnnetuse puhul on tegemist liikluskindlustuse juhtumiga – kindlustus hüvitab tanklale tekitatud kahjud.

Mida teha kui sõitsin tankimispüstoliga minema ja lõhkusin tankuri? Anna kindlasti tankla teenindajale teada, automaattankla puhul helista klienditoele (numbri leiad tankuri pealt). Registreeri kahju ka oma kindlustusandja juures.

2. Autouks on parklas mõlgitud

Väga levinud stsenaarium – autojuht (autos reisinud laps) avab autoukse liiga hooletult ja mõlgib ära kõrvalseisva auto. Mida teha kui sinu autole mõlk tekkis? Fikseeri olukord ja pöördu oma kindlustusse. Kui süüdlane on teada (näed ise pealt või kahju tekitaja jätab kirja), siis maksab kahju tekitaja liikluskindlustus auto keretööd kinni. Kui süüdlast ei leita, saab abi kaskokindlustusest. Maksad omavastutuse ja auto tehakse korda.

3. Sõitsin liiklusmärgile või teepiirdele otsa

Kui nii juhtus, siis ära kindlasti niisama minema sõida. Teavita juhtunust häirekeskust (helista 112) ja registreeri kahju ka oma kindlustuses. Õigesti käitudes maksab kindlust liiklusmärgi, tänavalaterna, aia ja muu sellise parandamise kinni. Kui sa peaksid aga sündmuskohalt lahkuma, tuleb hiljem kogu kahju endal hüvitada.

4. Põrkasin kokku metsloomaga

Kui näed teel või tee ääres metslooma, võta kindlasti kiirust maha ja püüa kokkupõrget vältida. Kui aga õnnetus on juba juhtunud, siis anna vigastatud või hukkunud suurulukist (hunt, karu, ilves, metssiga, punahirv, põder või metskits) teada, helistades Keskkonnainspektsiooni valvetelefonil 1313. Maanteel vigastatud või hukkunud väikeulukitest saab teatada maanteeinfokeskuse telefonil 1510. Linna või asula piires sõiduki alla jäänud loomadest tuleks teatada kohalikule omavalitsusele. Liikluskindlustus metsloomaga kokkupõrkel tekkinud kahjustusi ei hüvita, küll aga on abiks kaskokindlustus. Mitmed kindlustusfirmad ei nõua sellises olukorras isegi omavastutuse tasumist.

5. Löökauk tekitas autole kahju

Igakevadine “lõbu” on manööverdada ootamatult teele tekkinud löökaukude vahel. Suure hooga teravate äärtega august läbi sõites võid lõhkuda autorehvi või isegi auto all mõne detailiga vastu maad põrutada. Sellised vigastused hüvitab kaskokindlustus. Kui kaskokindlustuse lepingut ei ole, saab kogu kahju nõuda teeomanikult.

Muide, ka kaskokindlustuse omavastutuse osa on võimalik teevaldajalt sisse nõuda. Näiteks Tallinnas on teevaldajaks Tallinna linn. Kahjunõude esitamiseks fikseeri (näiteks fotodena) vigastused ja löökauk, teavita juhtunust politseid, lase autoremonditöökojal hinnata sõiduki remondi maksumus ja esita kahjunõue koos tõendusmaterjaliga teeomanikule.

BOONUS!

Kas teadsid, et kindlustus katab ka ravikulu,d töövõimetusest tuleneva kahju ja lisavarustuse kahjustused?

Ravikulud ja töövõimetus

Liikluskindlustus maksab kinni ka isikukahjud: kannatanu ravikulud, ajutisest ja püsivast töövõimetusest tuleneva kahju, ülalpeetava elatise vähenemise või kaotuse (juhul kui õnnetus lõpeb surmaga), samuti matusekulu ja isikukahjuga seotud valu ja vaeva. Juhul kui avarii põhjustanud juht oli alkoholijoobes, siis tema ravikulusid ei hüvitata. Samuti ei hüvitata liiklusõnnetuse põhjustaja matusekulusid.

Lisavarustus

Kaskokindlustus kaitseb ka lisavarustust. Siia alla kuuluvad näiteks rattaraamid, katuseboksid, isegi lapse turvatool. Õnnetuse tagajärjel tekkinud kahjud hüvitatakse ka nende puhul.

Liiklus- ja kaskokindlustus võivad hüvitada kahjusid, mida esialgu ei oskagi soovida. Kui midagi autoga juhtub, tasub kindlustusega alati läbi rääkida, mille osas hüvitist on võimalik saada.