Kui tihti tuleb kliimaseadet täita?
Et suvel autot jahutada saaks, peab kliimaseadet ja konditsioneeri aeg-ajalt hooldama ning täitma. Miks? Kui tihti? Kohe saad teada.
Autosalongi jahutussüsteemi kõige olulisem osa on külmaaine. Kuigi tegemist on kinnise süsteemiga, esineb seal väikseid lekkeid, eriti just talvel kui tihendid muutuvad kuivemaks ja hapramaks. Kui kliimaseade puhub suvel ainult sooja õhku, on järelikult külmaaine täitsa otsas või on süsteem katki. Selliseid olukordi tuleks kindlasti ennetada, et tagada jahutussüsteemi korrasolek.
Kliimaseadet ja konditsioneeri peaks hooldama ning vajadusel täitma kahe aasta tagant, soovituslikult aga igal aastal.
Niisked tingimused jahutussüsteemi sees on ideaalseks kasvulavaks bakteritele, seentele ja muudele mikroorganismidele. Kui tunned kliimaseadet käima lülitades halba lõhna, on need ebameeldivad tegelased ilmselt vohama hakanud. Sel juhul tule oma kliimaseadme või konditsioneeriga kindlasti hooldusesse – me oskame selle lõhna ära võtta.
Mis vahe on kliimaseadmel ja konditsioneeril?
Kliimaseade ja konditsioneer mõlemad suudavad autos õhku jahutada, aga nad töötavad veidi erinevalt. Vahe peitub selles, kuidas me süsteemi kontrollime. Kliimaseadme puhul saab sõitja paika panna temperatuuri, mida soovib autos hoida ja süsteem ise teeb kõik vajaliku, et just soovitud kliima tekiks ja säiliks – näiteks puhub vahepeal rohkem õhku, siis jälle vähem. Konditsioneeri (mida kutsutakse ka manuaalseks kliimaseadmeks) tuleb reguleerida käsitsi külmemaks-soojemaks või rohkem-vähem puhuma. Ka kliimaseadme puhul on võimalus neid asju manuaalselt reguleerida, aga tal on olemas andurid, mis mõõdavad salongitemperatuuri ja tänu sellele oskab ta ise õiget temperatuuri hoida. Siit ka soovitus: kui sinu autos on kliimaseade, siis pane lihtsalt temperatuur paika ja süsteem teeb ise sinu eest kõik muu ära.
Kuidas jahutussüsteem töötab?
Nüüd lähme juba päris detailseks. Kõik kliimaseadmed ja konditsioneerid jahutavad õhku täpselt ühtemoodi. Või tegelikult nad otseselt ei jahuta õhku, vaid tegelikult eemaldavad sellest soojust ja niiskust. Järele jääb õhk, mis on ümbritsevast kuivem ja jahedam. Süsteemi kõige olulisemateks osadeks on:
- kompressor
- kondensaator
- aurusti
Kompressor surub gaasilises olekus oleva külmaaine kokku. Sealt suunatakse gaasiline külmaaine kondensaatorisse, mis on justkui väike jahutusradiaator. Seal kaotab külmaaine suurel määral soojusenergiat ning muutub gaasist vedelikuks. Edasi liigub külmaaine aurustisse, kus jahutab õhku, mis salongi puhutakse. Selle tagajärjel külmaaine soojeneb ja ring hakkab jälle uuesti pihta.
Igal juhul, vähemalt kahe aasta tagant (aga soovituslikult isegi igal aastal) tule Hitehisse oma kliimaseadet ja konditsioneeri hooldama ning täitma.