Mida teha kui satud autoga avariisse?
Nii see tavaliselt juhtub: sõidad autoga ja kõige ootamatumal hetkel – PÕMAKI! – juhtub avarii. Kas juhtus see sinu või kellegi teise süül, ei olegi praegu oluline. Räägime üle, mida tuleb teha kui on juhtunud liiklusõnnetus.
Juhtus avarii – mis nüüd?
Kõige olulisem ennekõike – kas avariis on vigastatuid? Vaata kõik liiklusõnnetuse osalised üle, kui kellelgi on midagi juhtunud, teavita kohe päästeametit (112). Kui oskad, anna kannatanutele esmaabi. Alles siis kui hädas olijaid on aidatud, võib varalist kahju üle vaatama hakata.
Kui avariis vigastatuid ei ole ja juhid on liiklusõnnetuse põhjustamise vastutuse suhtes ühel meelel, siis politseid teavitama ei pea.
Fikseeri olukord!
Väga oluline on liiklusõnnetus dokumenteerida ehk võtta kõigilt osapooltelt kontaktid ja olukorra kirjeldus kirja panna. Liikluskahju puhul tuleb täita blankett ehk teade liiklusõnnetusest või vabas vormis allkirjastatud seletuskiri. Kirja on vaja panna kõik õnnetuses osalenud sõidukid, nende juhid ja kontaktandmed ning olukorra kirjeldus koos juhtumi skeemiga.
Liiklusõnnetuse blankett teate ja pastakas võiks autos alati olemas olla – õnnetus juhtub alati ootamatult ja sellises olukorras võiks vajalikud vahendid alati käepärast olla. Liiklusõnnetuse teate blanketi saab küsida tanklast või alla laadida SIIT ja välja printida. Varuvariandina võid autosse panna ka lihtsalt paar valget paberit, kuhu peale vajadusel kirjutada.
Pane tähele, oluline on avarii just kirjalikult vormistada. Kui teine osapool (eriti kui tema on süüdi) ei soovi paberit täita, väites näiteks, et tal on kiire ja tegeleme pärastpoole, tasub siiski endale kindlaks jääda ja olukord dokumenteerida. Tal võib tõesti kiire olla, samas võib ta üritada ka süüst pääseda – hiljem võib teine osapool väita, et tema pole õnnetuses osalenud või kirjeldada olukorda hoopis teistmoodi.
Lisaks tee võimalusel sündmuskohast telefoniga mõned pildid. Kui vaja läheb pealtnägijate tunnistusi, siis kirjuta üles nende nimed ja kontaktandmed.
Juhul kui liiklusõnnetuse osalised omavahel süülisuses kokkuleppele ei saa, tuleb välja kutsuda politsei, kes olukorra fikseerib ja õnnetuse põhjustaja välja selgitab.
Aga kui teist juhti pole kohal?
Tihti juhtuvad väikesed liiklusõnnetused just ostukeskuste parklates ja enamasti pole teist juhti koha peal ootamas. Kõige alatum on lihtsalt ära sõita – ära sina nii tee! Politsei võib sündmuskohalt lahkumise eest karmi karistuse määrata. Levinud meetod on jätta kojameeste vahele teade, mis juhtus koos oma kontaktandmetega. Kuigi see on viisakam lahendus, on kõige õigem tee siiski politseisse helistada. Politsei saab ühendust võtta teise auto omanikuga ja olukorra fikseerida. Paber kojameeste vahel võib ära lennata, keegi võib selle ära võtta või liguneb paber vihma korral läbi. Politseid tuleb teavitada isegi siis, kui teisel autol ei tundu midagi viga olevat.
Et kahjustada saanud auto korda teha, pöördu esimesel võimalusel meie kahjukäsitleja poole telefonil 6 711 600, kohapeale tulles võtke kaasa auto tehniline pass ja juhiluba.