Talvise liiklemise ABC – kuidas autoga ohutult kohale jõuda

Eestimaa talv on heitlik ja saabub enamasti ootamatult. Liiklejale on see suur katsumus: jalakäija peab püsti püsima ja autojuht oma sõidukiga teele jääma. Libedaga teel püsimine on tõeline ellujäämise kool. Jagame paar nõuannet, kuidas libedaga elusalt ja tervelt kohale jõuda.

  1. Kavanda teekond nii, et kasutad sõitmiseks suuremaid teid, sest neid hooldatakse regulaarselt.
  2. Kontrolli üle auto rehvid ja vaata üle, kas sõidukis on olemas asjad, millest kirjutasime eelmises blogipostituses.
  3. Säti paika peeglid, rool ja iste nii, et suudaksid sõidukit juhtida ka ootamatutes olukordades.
  4. Vali endale jõukohane ning ohutu sõidukiirus.
  5. Hoia eesliikuva sõidukiga pikivahet. Kas teadsid, et libedal teel on auto pidurdusteekond kordades pikem võrreldes suviste teeoludega. Kiirusel 50 km/h on auto peatumisteekond kuival asfaldil 25 meetrit, jäistes oludes aga 65 meetrit!
  6. Sõida rahulikult ja ühtlaselt. Ära tee ootamatuid liigutusi.
  7. Võimalusel väldi möödasõite. Eesliikuvast sõidukist mööda sõites arvesta sõiduradade kõrvale kogunenud lumekorraga, mille läbimisel haardumine rehvide ja teekatte vahel kaob ning auto võib juhitamatuks muutuda..
  8. Kurvi läbimise eel vähenda kiirust. Juhul kui auto satub kurvis külglibisemisse, vajuta alla sidur (manuaalkäigukasti puhul) ning vähenda veidi survet gaasipedaalile. Nii ühtlustuvad rataste pöörlemine ja taastub haardumine teekattega. Esiveoliste sõidukite puhul tuleks rooli rahulikult pöörata soovitud sõidusuunas. Abiks võib olla gaasi lisamine, kuid see eeldab mõningast sõidukogemust. Tagaveoliste sõidukite puhul tuleks vastupidi – jalg gaasilt tõsta ning rooli pöörata rahulikult libisemisele vastusuunas.
  9. Juhul, kui teele ilmub ootamatu takistus, vajuta piduripedaal julgelt põhja. Tänapäevastel sõidukitel rakendub seeläbi hädapidurdusassitent, mis tagab maksimaalse pidurdusjõu ja antud teeoludes lühima võimaliku pidurdusteekonna. Hoia käsi kindlalt roolil ning ürita auto takistusest mööda juhtida.
  10. Juhul kui kokkupõrget pole võimalik vältida, ära karda sõidukit teelt välja juhtida. Seeläbi saab kannatada vaid auto, mitte Sina. Väldi iga hinna eest kokkupõrget vastutuleva sõidukiga, sest tagajärjed võivad olla fataalsed.

Hea juht pole see, kes suudab autot valitseda ootamatutes olukordades – hea juht oskab ootamatuid olukordi vältida ja ohuolukordadesse ei satu.